Mezoterapi , uzun zamandan beri estetik tıpta en sık talep konusu olan lipodistrofi veya selülit konusunda en seçkin tedavi biçimini oluşturmaktadır. İlk kez 1952’de Dr. Michel Pistor tarafından uygulanmıştır. 1987’de Fransız Tıp Akademisi tarafından geleneksel tıbbın bir parçası olarak kabul edilmiştir.
Fransa’ da ortalama 15.000 doktor , günde 60.000 den fazla hastayı mezoterapi yöntemi ile tedavi etmektedir. Uluslararası Mezoterapi Derneğine üye olan Avrupa, Afrika ve Güney Amerika’da 14 ülkede yöntem başarı ile uygulanmaktadır.

Mezoterapinin kelime anlamı orta deri tedavisidir. Temeli, tedavi edilecek bölgeye 4- 6 mm uzunluğunda çok ince iğneler kullanılarak çok küçük miktarlarda ilaçları lokal olarak enjekte etmeye dayanan tamamen tıbbi bir eylemdir. Endikasyona göre değişen çeşitli ilaç karışımları 5-10 dakika gibi bir süre içerisinde deri altına enjekte edilir.
Mezoterapinin bölgesel zayıflama amacıyla kullanılan özel bir şeklidir. Buradaki ilaçlar vücuttaki yağ mobilizasyonunu ve metabolizasyonunu hızlandıran böylelikle uygulanan bölgede kilo kaybını sağlayan lipotik ilaçlardır. Yaklaşık 1 hafta ile 10 günlük aralarla yapılan uygulamalar, verilen programa uyulması halinde, hızlı bir şekilde kilo kaybına neden olmaktadır.
Bu tedavi yöntemi vücuttaki bölgesel yağ birikimlerini deride gevşemeye yol açmadan yok edebilmektedir. Çünkü doğal yollardan yağ yakılımını artırmaktadır. Beklenilen kozmetik sonuçlar 4–8 seans arasında gerçekleşmektedir
• Sellülit
• Saç Dökülmesi
• Ergenlik ve Hamilelikte Oluşan Çatlaklar
• Yüz Gençleştirme
• Yara İzleri, (skatrisler)
Sellülit tipik olarak kadınlara özgü bir problem olup, kadınların yaklaşık %95’inin bu problemden yakındığı bilinmektedir. Sellülit kilolu kadınlarda daima olmakla beraber, kiloya bağlı olmaksızın da çoğu kadında görülür.


Mezoterapi sırasında uygulanan mikro-injeksiyonlar ‘Mezoderm’ adı verilen deri orta tabakasını stimüle eder, dolaşımı canlandırır ve bu da selülit oluşum mekanizmasını engeller, oluşmuş selülitin giderilmesini sağlar. Ayrıca eklenen C vitamini de derinin kalitesini olumlu yönde etkiler.
Mezoterapi, selülit tedavisinde uzun yıllardan beri etkili bir yöntem olarak uygulanmaktadır.
Mezoterapi ve bölgesel kalınlaşma
Kadınlarda, vücut alt bölgelerindeki yağ hücreleri vücut üst bölgelerine nazaran 6 kez daha fazla yağ depolama potansiyeline sahiptir. Aksine, kilo kaybı hallerinde de, bu yağ hücreleri 6 kez daha az yağ kaybederler. Bu da, ideal kiloya ulaşıldığında bile vücut alt bölgelerinde istenilen inceliğe kavuşulamamasına yol açmaktadır.
Mezoterapi, bölgesel kalınlaşma sorunlarında da yıllardan beri uygulanan etkili bir yöntemdir.
Tedavi belli aralıklarla uygulanan seanslar şeklinde tamamlanır. Seanslar, toplam 4-8 hafta sürer ve haftada iki kez uygulama yapılır. Tedavi bir kez sağlandıktan sonra uzun süreli olmakla beraber, selülitin geri dönmesini engellemek için yıllık idame tedavileri genellikle önerilir.