Tek Seansda Lazerle Ben Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Lazer ışınları zararlı etkilerden muaf kılınmıştır ve renkli alanlar özelinde yüksek düzeyli ısı enerjisine dönüşebilme kapasitesine sahiptirler. Özellikle ben tedavisinde Erbium Yag lazer tercih edilmektedir. Bu lazer vücuttaki suya etki ederek suyu buharlaştır, bu sayede dokuyu direk olarak evapore eder, oradaki doku yok olmuş olur. Dolayısıyla erbium yag lazerle yapılan ben aldırma işleminde benin rengi, kabarık olup olmaması, açık ya da koyu olması sonuca etki etmeyen faktörlerdir. Lazerle ben tedavisi tek seansda yapılan bir uygulamadır. Seans seans yapılmaz, eğer seanslı bir işlem size öneriliyorsa bu tedavi daha çok leke tedavisidir ve benin renginde sadece bir solma yaratacaktır, ben kaybolmayacaktır.

Ben alımı tedavisinden önce, uygulama yapılacak olan bölgeye lokal anestezi yapılarak uyuşturulur. Bundan sonraki adım, hem nevüsün sahip olduğu renge ve niteliğe hem de cildin rengine en uygun ayarlara sahip lazer ışınları ile benin ince noktalar biçiminde taranmasıdır. Bu lazer ışınları ben ile temas eder etmez, ben anında buharlaşmaya ve yok olmaya başlar. Lazer işlemi tamamlandığında artık ben orada olmayacak, o bölgede minik bir yara kalmış olacaktır.

Lazerle ben alma işleminden sonra iz kalır mı?

Lazerle ben alma işleminden sonra bir iz kalmaz. Bazen büyük benlerde toplu iğne başı büyüklüğünde, sivilce izini andıran tarzda hafif bir iz olabilir. Böyle bir izin varlığını mevcut benle mukayese edersek yinede çok belirsiz bir durum olacaktır.

Uygulama sonrasında oluşan küçük çaplı yara 1 haftada kapanmaktadır, sonrasında kalan pembelik ise 6 ay içinde deri ile aynı renge gelecektir. Yani uygulama sırasında ben yok olacak, yeri ise zamanla daha iyi olacaktır.