İnsanoğlu yüzyıllardır peşinde koştuğu “ebedi gençlik pınarı”nı bulamadı ama bilim adamları Power Plate ile uzun süre genç ve güzel kalmanın sırlarını çözdü…
Yaşamınızı keyifli, bedeninizi sağlıklı kılmak için Power Plate ile haftada 3 gün sadece 10 dakika geçirmeniz yeterli…Bütün dünyada bir devrim olarak tanımlanan Power Plate Türkiye’de de çok sevildi.
Spor, fitness, sağlık, güzellik, fizik tedavi ve anti-aging salonlarında Power Plate rüzgarları esiyor…
Sayılı dakikalarla güzelliğe ve yaşama hakim olmak artık Power Plate ile mümkün.

Power Plate ile çalışmanın faydaları

– Esneklik kazandırır,
– Vücuttaki tüm kasların derinlemesine çalışmasını sağlar,
– Eklem sakatlıkları riskini minimuma indirir,
– Kan akışı ve oksijenlenmeyi arttırır,
– Hormanların daha yüksek düzeyde çalışmasını sağlar,
– Vücudun Patlama Gücü artar,
– Vücüt suyunun drenajını arttırır,
– Osteoporosis etkisini azaltır,
– Sırt ve bel ağrısını azaltır, bu bölgeleri güçlendirir,
– Selülit oluşumunu engeller, selüliti azaltır,
– Kemik yoğunluğunu arttırır,
– Kolajen üretimini arttırır,
– Zihinsel ve bedensel stresi azaltır.

Power Plate’in kullanıldığı alanlar

Fizik Tedavi: Vibrasyon uygulaması kasları, kas dokusunu, kemik yapısını ve eklem bağlarını güçlendirdiğinden, eklem sakatlanması riskini azaltılır. Ayrıca bu bölgelerde görülen hasarların daha kısa süre içinde onarılmasını kolaylaştırır.
Spor: Genelde uygulanan kas güçlendirici spor programları ile birlikte uygulandığında, kasların çok daha kısa sürede güçlenmesine yardımcı olur. Bunun yanısıra tek başına kullanıldığında benzer etkiyi görmek mümkündür. Günde sadece 10 dakikalık bir uygulama ile vücudun her bölgesindeki kaslar güçlenmektedir.
Fitness: Geleneksel fitness (esneme/gevşeme) çalışmalarına uyum sağlayabildiği gibi, bu çalışmalarda ısınma ve soğuma programı olarak kullanılabilir. Step, Aerobics ve diğer fitness programlarından önce ısınma amacıyla kullanıldığında sporcuların ana çalışma programına ayıracakları zaman artmaktadır
Rehabilitasyon: Kas zafiyetini (atrophy) ve kas gevşekliğini (hypotonia) ortadan kaldırır, ağrıları azaltır, algılama sorunlarını (Proprioceptive disturbances) giderir. Tüm vücutta rahatlama yaratır.
Medikal: Kan dolaşımını düzenler, kemik erimesi (osteopsis) bozukluklarının düzeltilmesine katkı sağlar.Çalışma esnasında kalp atış hızı sabit kaldığından vücuda ilave yük getirmez.
Kozmetik: Vücutta sıvı birikmesini engeller, birikmiş sıvıların drenajına yardımcı olur. Serbest yağların parçalanmasını hızlandırır, en önemlisi kas yapısını geliştirdiği için bölgesel selülitleri giderir, vücudun sıkı bir dokuya sahip olmasına yardımcı olur, selülit oluşumunu engeller. Vücuttaki tonik dengesini ayarlayarak dokuların sıkılığını arttırır.

Power Plate ile nasıl çalışılır?

Lastik spor ayakkabısı ile Power Plate platformunun üstüne çıkıp 30-45 veya 60 saniyelik çalışma dilimlerinden birini seçmemiz gerekmektedir. Daha sonra titreşim hızını belirlememiz istenmektedir. 30-35-40 veya Hz salınım hızlarından birini seçtikten sonra makina çalışmaya hazır durumdadır.
Power Plate’in üzerinde alacağımız pozisyon ile;
Kaslarımızı güçlendirebilir (Strengthening)
Vücudumuzu gerebilir ( Streching)
Vücudumuzu gevşetebilir (Relaxation)
veya Vücudumuza masaj yapabiliriz ( Massage)
Hangi pozisyon ile calışma yapılacağı, gerek Power Plate kitapçıklarında gerekse Power Plate web sayfalarında detaylı olarak gösterilemektedir. Power Plate platformu üzerinde hangi kaslarımızı gerili olarak tutarsak bu bölgenin kasları efektif olarak çalışacaktır.
Pozisyon seçiminden sonra makina’ya Start verilir. Seçilen periyod tamamlandığında Repeat düğmesine basarak süre tekrarlanır. 10 dakikalık çalışma süresi içerisinde muhtelif hareketler tekrarlanır ve vücut kaslarının maksimum çalışması sağlanır.
Çalışma süresi sonunda nabızda ve kalp atışlarında herhangi bir yükselme olmadığı gibi terleme de oluşmayacaktır. Bu özelliğinden dolayı Power Plate günün herhangi bir anında günlük kıyafetlerimizle bile rahatlıkla kullanılabilen gelişmiş bir çalışma platformudur. Rahatlatma ve performans arttırıcı özelliği nedeni ile işyerlerinde sıkça kullanılmaktadır.