Gerek fonksiyonel olarak gerekse estetik amaçlı yapılan göz kapağı estetiği tıp alanında blefaroplasti olarak adlandırılmaktadır. Yüz ifadesini doğrudan etkileyen göz ve göz kapağının zaman içerisinde torbalanması veya sarkması kişinin daha yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur. Göz kapaklarında meydana gelen sarkmaların yanı sıra alt veya üst göz kapaklarındaki fazla yağ dokusunun deri ve kas ile birlikte çıkarılması işlemi de göz kapağı estetiği olarak nitelendirilmektedir.

Diğer adı blefaroplasti olan göz kapağı estetiği, en sık yapılan yüz gençleştirme işlemidir. Güzelliklerine ve cilt bakımlarına düşkün olan kadınların yanı sıra bu işlem erkeklere de uygulanmaktadır. İyi yapılan göz kapağı estetiği ile kişi daha genç bir görünüm kazanır.

Göz çevresinde meydana gelen defarmasyonlar genetik etkenlere bağlı olarak oluşabileceği gibi güneş ışını gibi çevresel faktörlere bağlı olarak da meydana gelebilir. Göz çevresinde meydana gelen bozulmalar pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir. İlerleyen yaş, genetik ve çevresel faktörler sonucunda cilt elastikiyetini kaybeder ve gevşer. Cilt altındaki kas tabakasının gevşemesiyle birlikte ciltte sarkmalar meydana gelir.

Göz kapağı estetiği kişinin yüz ifadesine canlılık ve gençlik kazandıran bir işlemdir. Mimiklere bağlı olarak göz kenarlarında kaz ayağı adı verilen kırışıklar oluşur. Bu kırışıklıkların yanı sıra gözaltlarında oluşan çökmelere ve morluklara da sıkça rastlanılmaktadır. Göz kapaklarında meydana gelen defarmasyonların giderilmesini sağlayan blefaroplasti ameliyatı, aynı zamanda göz kapaklarındaki kırışıklıkların giderilmesinde de oldukça etkilidir.