Atmosferin en önemli gazı olan ozon, güneşten gelen yüksek enerjili ultraviyole ışınları emerek dünyadaki yaşam için mutlak gerekli olan oksijenin üretilmesini sağlar ve zararlı ışınların yeryüzüne inmesini engeller. Hastalıkların tedavisinde 150 yıldan daha uzun süredir kullanılan medikal ozon, Avrupa, Latin Amerika ve Amerika’da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Medikal ozon kurallara uygun olarak yapıldığında hiçbir yan etkisi olmayan, güvenli, pratik ve etkili bir yöntemdir.

OZONUN ETKİ MEKANİZMALARI

Ozon terapinin bakterilerin, virüslerin ve mantarların ölümüne neden olarak bütün enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır
Kan dolaşımını düzenleyerek lökosit (beyaz kan hücrelerinin) oluşumunu arttırır ve fonksiyonlarını düzenler.
Alyuvarlar (eritrositlerin) elastikiyetini ve fleksibilitesini arttırarak kılcal damarlardan (kapillerden) geçişini hızlandırır. Kanın doku seviyesinde oksijeni bırakmasını sağlayan enzim (2,3 DPG) miktarında artış meydana gelir.
Bağışıklık(Savunma) siteminin önemli maddelerinden interferonun seviyesini ve bağışıklık sisteminin mihenk taşı sayılan İL–2 üretimini belirgin olarak arttırır, Tümör Nekroz faktörün oluşumunu tetikler.
Kanser hücrelerinin bölünmesini ve yayılmasını engeller.
Ağrı kesici özelliğini vücudun beta endorfin ve norepinefrin gibi doğal ağrı kesicilerin açığa çıkmasını sağlayarak yapar.

OZON SAUNANIN FONKSİYONLARI VE ÖZELLİKLERİ:

Transdermal ve ısı artırarak, cildin nemlendirilmesi sonucunda buharlı bir ortamda tüm cilde ozon emdirilmesi yöntemidir.

İnfrared / Kızılötesi ışın terapi – İnfrared kombinasyonlu selüloit giderimi için tasarlanmış olup, vücut gözeneklerinin maksimum büyüklük de açılarak ozonun vücuttaki yağ tabakasının hızlı bir şekilde yakmasını sağlar.
Yağ yakma – İnfraredin ve ozonun etkisi ile vücuttaki yağ tabakalarının derinlemesine etki eder.
Ozon sauna yöntemiyle yapılan terapi selüloit giderme, performanslı zayıflatma ve yağ dokularını parçalamasını sağlar. Kan hücrelerinin elastikiyetinin arttırılarak kılcal damarlardan geçişine olanak sağlanır.
Yüz için Anyon buhar -Yüz serinletici sistemi ile bilinen saunaların vermiş olduğu rahatsızlıktan kurtulmanız için dizayn edilmiştir.

OZON SAUNANIN DETOKS ETKİSİ

Detoks (Toksinlerden arındırıcı) özelliği ile vücudumuzdaki kimyasalların (deterjan, katran, petrol ürünleri, sigara, ilaç v.s.ilaç atıkları ve asidik maddeleri) vücuttan atılmasını sağlayarak azaltır.
Birikmiş toksinler ve kimyasallar, yavaş yavaş, sağlıklı doku ve hücreleri yok ederler ki, bu durum, hem birçok hastalığın hem de yaşlanmanın sebebidir.
Ozonlu sauna, bu birikmiş toksin ve kimyasalları okside ve detoksifiye eder. Saunanın kullanımı, bir detoksifikasyon programının en önemli kısımlarından biridir.
Sauna, derinin temizlenme kapasitesini, detoksifikasyon potansiyellerini, ter bezlerinin aktivasyonunu uyararak arttırır ve artmış kan dolaşımı yolu ile de sağlıklı yapıda ve sıkılıkta deri oluşumunu sağlar.
Ozon böylece yağ dokularına ve lenf bezlerine ulaşabilir. Lenf dokusunun toksinlerden temizlenmesi çok önemlidir ve ozon/buhar saunası bunu sağlamak için en iyi ve en kolay yoldur.
Ozon sauna derinin üçüncü bir böbrek, ikinci bir akciğer sistemi gibi çalışmasını sağlar.

SELLÜLİT (LOKAL DİSTROFİ ) İÇİN SAUNA

Ozon farklı mekanizmalarla sellülitte yüzde yüze yakın bir oranda etkilidir.
Doymamış yağ asitlerinin çift bağları ile reaksiyona girerek yağ zincirlerinin kırılmasına neden olur.
Oksijenin etkisiyle hidrofobik (su sevmeyen) yağlar, daha az stabil olan hidrofilik (suyu seven) yağlara dönüşürler ve vücuttan atılırlar.
Ayrıca alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini arttırarak, mikro damarlardaki dolaşımın düzelmesi ile yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normale döner.
Yapılan çalışmalarda, ozon terapinin sellülitin geleneksel tedavisinden daha etkili olduğu ortaya çıkarılmıştır.