Untitled Document
Kılcal Damar Tedavisi

KILCAL DAMAR TEDAVİSİ

Özellikle yüzde ve bacaklarda sık görülen kılcal damar genişlemelerine lazerle etkili çözüm sunulmaktadır.

Lazer yöntemiyle 1-6 seansta sonuç alınabiliyor. Ayrıca doğumda bebeklerin ciltlerinde görülen kırmızı lekeler için de lazer kullanılabiliyor.

Uzun süre ayakta durmak, kuru bir cilde sahip olmak gibi faktörlerden kaynaklanan yüzdeki ve bacaklardaki kılcal damar genişlemeleri, hem sağlık açısından hem de estetik olarak önemli bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Tıpta kullanılan lazer teknolojisindeki gelişmeler sayesinde artık kılcal damar genişlemeleri lokal anestezi kullanılmadan 1-6 seansta tedavi edilebiliyor.

 


Doğumda bebeklerin ciltlerinde görülen kırmızı lekeler için de lazer kullanılabiliyor.
Yüzde ve bacakta sık görülen kılcal damar gelişmelerinin estetik olarak sorun yarattığını ancak daha ileri aşamada sağlık sorunlarına da neden olabilmektedir. Bacaklardaki kılcal damar genişlemelerinin kırmızı çok ince damarlar halinde başlayıp, giderek genişleyerek koyu kırmızı renge dönüşebilmektedir. Bu görüntüler, bazen sadece estetik yönden kötü bir görünüm oluştururken, bazende bacaklarda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi giderek artan şikayetlere yol açmaktadır.


LAZERLE TEDAVİNİN ÜSTÜNLÜKLERİ
Kılcal damarlara yönelik lazerler tedavide birçok tıbbi teknolojik avantajlara sahip. Bu sayede, iğneli ya da ameliyat yöntemlerine gerek kalmadan ciltteki genişlemiş damarların kolaylıkla azaltılması, görünmez hale getirilmesi ve ortadan kaldırılması mümkün oluyor. Kılcal damar genişlemelerinde lazer tedavisinin etkili olup olmayacağının muhakkak bir doktor tarafından değerlendirilerek karar verilmesi gerekiyor. Tedaviden hemen sonra kızarıklık, morluk, hafif şişlik, çok ince ciltlerde tedavi uygulandığında nadiren hafif yanık veya zaman içerisinde kaybolan lekelenmeler görülebilir. Tedavi sonrasında kalıcı yan etkisi söz konusu değildir. Seans sayısı problemin yaygınlığı, derinliği ve genişliğine göre değişir. Genellikle 1- 6 seans uygulanabilmekle birlikte, 4-6 haftalık aralıklarla ve ortalama 5-25 dakikalık seans süreleri içerisinde tedavi gerçekleştirilebilir."

DAMAR GENİŞLEMELERİ TEKRARLAR MI?
Lazerle kılcal damar genişlemeleri tamamen tedavi edilebildiği için problemli kılcal damarların yeniden tekrarlaması söz konusu olmuyor. Aynı bölgede farklı kılcal damar genişlemeleri görülebiliyor. Ancak lazer ile tedavi edilen alanlarda kılcal damarların gelişme sıklığı, diğer tedavi görmemiş cilt kesimlerine göre daha düşük oranda oluyor. Tedaviden sonra tedavi alanının genişliğine bağlı olmak üzere bacakların uzatılarak birkaç saat dinlendirilmesi yararlı olacağı belirtilmekte. Ayrıca tedavi edilen alanın güneşten korunması ve nemlendirilmesinin faydalı olacağı, tedaviden sonra insanların tüm aktivitelerini birkaç saatlik dinlenmeden sonra rahatlıkla yapabileceklerdir.