Untitled Document
Franksiyonel Lazer

FRAKSİYONEL KARBONDİOKSİT LAZER

Son yıllarda kullanımı gittikçe yaygın hale gelen fraksiyonel lazerler, akne lekelerinin, ameliyat sonrası oluşan izlerin, yanık izlerinin cilt çatlaklarının giderilmesinde ve kırışıklıkların yok edilmesinde kullanılan son derece etkili bir tedavi seçeneğidir. Fraksiyonel tedavi geliştirilmeden önce iz tedavisinde kullanılan lazerler, deri yüzeyini soyarak etkisini gösterirdi. Bu da, iyileşme sürecinin uzamasına sebep olduğu gibi birçok yan etkiyi de beraberinde getirirdi. Fraksiyonel tedavinin geliştirilmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte, işlem sonrası iyileşme süresi kısalarak, uygulamanın sebep olabileceği yan etkiler azalmıştır.

 Fraksiyonel tedavinin benimsenmesi ve yaygınlaşması, fraksiyonel özellikte olan cihazların geliştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Lazer ışığının cinsine göre farklılık gösteren fraksiyonel lazerler; erbiyum fraksiyonel lazerler ve CO2 fraksiyonel lazerler olmak üzere iki ana gruba ayrılarak, sahip oldukları özelliklerle farklı sonuçlar sunmaktadırlar.

CO2 fraksiyonel lazerler:
Uygulama esnasında kullanılan dalga boyu sayesinde, tek atışta cildin alt katmanlarına kadar ulaşabilme özelliğine sahip olan CO2 fraksiyonel lazerler, ciltte yenilenme ve tazelik sağlar. Kırışıklıkların ve lekelerin giderilmesinde oldukça etkili bir çözümdür. Termal etkisi sebebiyle, iyileşme süresinin uzamasına ve bu aşamada lekelenmelerin oluşmasına sebep olabilmektedir. Ancak, CO2 fraksiyonel lazer ile birlikte uygulanan PRP sayesinde, cilt kendini çabucak yenilemekte ve iyileşmenin hızlanmasına yardımcı olmaktadır.

Erbiyum fraksiyonel lazerler:
Erbiyum fraksiyonel lazerler kendi içinde, Er:Glass ve Er:YAG olarak ikiye ayrılmaktadır. Er:YAG lazerler, cildin daha derinlerine etki edebilmesiyle, Er:Glass lazerlerden daha avantajlı ve yaygın bir kullanım alanına sahiptirler.

LOTUS II Long Pulse Fraksiyonel Erbiyum Lazer, yukarıda bahsedilen lazer tekniklerini bir arada sunabilmesiyle, ayrı bir yere sahiptir. Cildin alt katmanlarına kadar ulaşabilme ve yan etkileri minimize edebilme avantajına sahip olan Lotus II ile istenilen sonuca kısa sürede ulaşmak mümkündür.