Untitled Document
Akupunktur

Akupunktur, vücudun belli noktalarının, ince uçlu özel iğneler kullanılarak uyarıldığı, eski bir tedavi yöntemidir. Çin’de doğan ve dalga dalga tüm dünyaya yayılan akupunktur tedavi yöntemi, birçok hastalığın giderilmesinde ve hastalığa yol açan nedenlerin ortadan kaldırılmasında kullanılır.

Akupunktur tedavisinde iğnelerle uyarılan bölgeler, akupunktur noktaları olarak adlandırılırlar. Çin tıbbına göre akupunktur noktaları, vücutta yaşam enerjisinin aktığı hatlar üzerindeki belli noktalarda bulunur. Vücutta dolaşan enerji hatlarına akupunktur iğneleri ile müdahale edilerek vücut sağlığının dengelenmesi sağlanır.

Batıda ise, akupunktur noktalarının büyük bir kısmı, ana kan damarlarına yakın bölgelerdeki sinirlerde bulunur. Batı tıbbında akupunktur tedavisi, otonom sinir sisteminin uyarılması ve beyne sinyaller gönderilmesiyle gerçekleştirilir.

Vücutta bulunan motor ve otonom sinir sistemleri, birbiriyle etki ve iletişim halinde olan bir elektrik ağının parçası gibi çalışır. EKG ve EEG, sinir sistemleri arasındaki elektriksel sinyallerin dökümüdür. Sinir sistemindeki iletiler, hastalık durumunda patolojik sinyaller taşır ve bunu beyne iletir. İğne ile uyarılan sinir sistemindeki akupunktur noktaları, meydana getirdiği akımla fonksiyonunu tamamlar. Akupunktur, hem hücreler arası iletişimde, hem de kan dolaşımı üzerinde etki mekanizmasına sahiptir.

Vücut akupunkturunun yanı sıra, sıkça uygulanan yöntemlerden bir tanesi de kulak akupunkturudur. Bu yöntemde kulak, anne karnındaki embriyo ile özdeşleştirilir. Korrespondanlık adı verilen bu durumda kulak, vücudun bütününü; üzerinde bulunan her bir nokta da vücudun bir organını temsil eder.

Kulak akupunkturu, obezite tedavilerinde veya fazla kilolardan kurtulmak amacıyla sıkça ve yaygın olarak uygulanan bir yöntem olarak bilinse de, hastalıkların teşhis edilmesinde de etkilidir.