Untitled Document
Ozon Terapi

OZON TERAPİ

Ozon tedavisi diğer adıyla ozon terapisine de adını veren ozon, çok yakından bildiğimiz oksijeni oluşturan yapıtaşlarından birisidir. Atmosferde de bulunan bu bileşik, oldukça fazla enerji taşır, normal şartlarda renksiz olmasına karşın, kendisine has bir kokusu bulunmaktadır.

Ozonun kimyasal olarak incelenmesi sonrasında, çok yüksek miktarlarda temizleyici, dezenfekte edici ve hijyenik şartlara kavuşturucu özelliklerinin olduğu saptanmıştır. Bu veriler doğrultusunda ozon, insanlığa sadece havanın içinde değil, su arıtma tesislerinde ve hep çok dezenfektan türevlerinin içerisinde kullanılarak fayda sağlamaya başlamıştır. Bir nevi mikrop öldürücü olarak tanımlayabileceğimiz ozon, sağlık ve estetik sektörünün de dikkatini çekerek, pek çok uygulamanın içerisine dahil edilmiştir ve araştırmalar sonrasında, bağışıklık sistemini artıran, oksidatif stresi yok eden, sinirsel ve zihinsel problemlerin giderilmesinde yardımcı bir ajan olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bütün bu saydığımız yönleriyle tam manasıyla bir canlandırıcı ve harekete geçirici özellikler taşıyan antiaging ajanı olduğunu söyleyebiliriz.